Uzmanından Soba dumanına bağlı karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarı.
06 Nisan 2022

Uzm. Dr. Muhammet BİLİCİ Karbonmonoksit Zehirlenmeleri hakkında farkındalığı arttırmak adına önemli açıklamalarda bulundu.


Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Akçakale Devlet Hastanesi İç Hastalıklar (Dahiliye)  Uzm. Dr. Muhammet BİLİCİ Karbonmonoksit Zehirlenmeleri hakkında farkındalığı arttırmak adına önemli açıklamalarda bulundu.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Nedir?

Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmaz ise ölümle sonuçlanabilmektedir.

Ülkemiz genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olan ve her yıl özellikle kış aylarında sobaların, kombilerin ve şofbenlerin yanmasıyla birlikte Ülkemizin hemen her bölgesinden çok sayıda karbonmonoksit zehirlenmesi haberleri medyaya yansımakta ve tüm sezon boyunca hemen her gün bu haberleri okumaktayız. Nice ocaklar sönmekte ve aile boyu facialar yaşanmaktadır. Yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetmekte, bir o kadarı da sakat kalmaktadır.

Özellikle soba dumanına bağlı karbonmonoksit zehirlenmeleri topluca ölümlere yol açmaktadır. Bir aileden çok sayıda kişi aynı anda kaybedilmektedir Alınacak tedbirlerle karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı ölümler önlenebilir ölümlerdir.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi Önlemleri Nelerdir?

 

Basit önlemler, karbonmonoksit zehirlenmesini önlemeye yardımcı olabilmektedir.

•          Ev ve iş yerlerinde doğal gaz ile kullanılan cihazların her yıl bakımlarını yaptırarak iyi durumda oldukları kontrol edilmeli.

•          Doğalgaz cihazlarına yeterli oksijen sağlanmalıdır. Pencerelerden içeriye oksijen girecek açıklıkların olması önemlidir. Bunlar hiçbir zaman kapatılmamalıdır. Cihazın içerisine hava girişi sağlayan kısmın bloke edilmemesi gereklidir. Soba yakılan odalar sık sık havalandırılmalıdır.

•          Bacalar dışarıya kaçak olmayacak şekilde bağlanmalıdır. Dışarıya kadar metal bir boruyla kaçak olmayacak şekilde bağlanmalıdır. Bacaların ve boruların temiz ve açık olması garanti altına alınmalıdır.

•          Şofbenler standartlara uygun olmalı, oksijen yetersizliği olduğunda kendiliğinden sönen tipte olanlar seçilmelidir. En iyisi havadar mekânlara yerleştirilmesidir.

•          Yakıtla çalışan alan ısıtıcılarını, yalnızca biri uyanıkken ve cam, pencere açıkken kullanmaya özen gösterilmelidir.

 Karbonmonoksit Zehirlenmesinde İlk Yardım Nasıl Yapılır?

- Zehirlenen kişi öncelikle tehlikeli alandan uzaklaştırılmalıdır.

- Yardıma koşan kişi zehirlenme tehlikesine karşı kendini korumalıdır.

- Hemen camlar açılmalı, açılamıyorsa kırılmalıdır.

- Hasta hızla ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

- 112 Acil Ambulans Servisi aranmalıdır.

- Açık havaya çıkıldığında ya da tehlikeden uzaklaşıldığında, hastanın hava yolu açık değilse hava yolu açılmalı, solunum yoksa (eğitimliyseniz) temel yaşam desteğine başlanmalıdır.

Ulusal ve Yerel Basında Çıkan Haberler:
1. http://www.objektifpress.com/uzmanindan-karbonmonoksit-zehirlenmelerine-karsi-uyari-81066.html
2. http://www.urfahaber24.com/sanliurfa/uzmanindan-soba-zehirlenmelerine-karsi-uyari-h44199.html
3. https://rhaajans.com/haber/8834576/karbonmonoksit-zehirlenmelerine-karsi-uyari
4. https://birmagazin.com/uzmanindan-soba-dumanina-bagli-karbonmonoksit-zehirlenmelerine-karsi-uyari-h24253.html
5. https://dogruhaber.com.tr/haber/798274-soba-zehirlenmelerine-karsi-dikkat/?fbclid=IwAR3TDMlJtESKEVuA82AJ9N6RX7b7-efntuIdymcb1JMkiSuga_7i7KEky_M